Osnosi među polovima
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: FORKUP

С А Д Р А Ж А Ј
1. УВОД.......................................................................................................... 3
2. ТЕОРЕТСКИ ДЕО................................................................................... 4
2.1. Једнакост међу половима........................................................ 4
2.2. Повеља о основним правима у Европској Унији............... 5
2.3. Примери принципа једнакости полова ............................... 7
2.4. Примена равноправности у АП Војводини и Р. Србији... 9
3. ЗАКЉУЧАК ............................................................................................ 12
4. ЛИТЕРАТУРА ......................................................................................... 13
1. У В О Д
Једнкост полова значи једнаку заступљеност, моћ и учешће оба пола у свим сферама јавног и приватног живота. Једнакост полова је у супротности са неједнакошћу а не са пoлним разликама и има за циљ промовисање пуног учешћа жена и мушкараца у друштву. За једнакост полова се мора стално борити, она се мора штитити и промовисати.
Једнакост могућности за жене и мушкарце је саставни део демократије. Принцип једнаких могућности значи да свако људско биће треба да има једнака права и могућности да унапреди сопствене таленте и врлине, као и да мора да постоји законски предвиђено једнако плаћање за једнаке послове. Тај принцип изједначава почетне могућности свима да се боре за боље радно место на лествици друштвене вредности.
Сматра се да је Платон био први који је говорио у прилог таквим схватањима, а он сигурно није био демократа. Демократа није био ни Наполеон али је он директно и доследно примењивао овај принцип, јер је схватио његову вредност у јачању државног апарата.
Када су у питању жене и мушкарци принцип једнаких могућности значи да имају једнака права, одговорности и могућности у погледу:
Запослења, која им омогућава финансијску независност
Одговорност у погледу породице, домаћинства и деце
Учествовања у политичком доношењу одлука, синдикалном животу као и другим јавним активностима.
Кад већ говоримо о појму могућности морамо да схватимо да је могућност фактичко стање ствари, однос човека и циља с обзиром на постојање препреке. Свака могућност треба да представља реалну шансу да појединац или група људи који желе да остваре неки циљ, то могу да постигу без савладавања препрека.
2. Т Е О Р Е Т С К И Д Е О
2.1. Једнакост међу половима
Постоје две врсте схватања принципа једнаких могућности: први обухвата такозвани ''слаби'' принцип једнаких могућности а друго схватање се зове ''јаки'' принцип једнаких могућности. ''Слаби'' принцип је онај по коме се сматра да службена места морају да буду доступна свим таленстованим људима. Значи он узима у обзир личне способности, образовање, професионалне квалитете. Дакле он не уважава различите могућности припадника друштвених слојевада се образују, раде, напредују. ''Јаки'' принцип могућности је схватање да људи треба да имају једнаке животне шансе да би реализовали своје способности.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!